Analiza rynkowa

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA NA RYNKU

7 WRZEŚNIA 2018

Najgorszy tydzień dla polskich spółek MiŚ od ponad 10 lat

W przeciągu tygodnia mWIG spadł o 7,5% a sWIG o 6,5%. Powodem jest ogólna przecena na rynkach oraz problemy na krajowym rynku funduszy inwestycyjnych.
Słabość rynku małych i średnich spółek widać już od dłuższego czasu. Stopa zwrotu za ostatnie 12 miesięcy z indeksu mWIG wynosi -18,7%. Jeszcze gorzej wypada sWIG, który w tym samym okresie spadł aż o 24,1%.

Chiński handel zaskakuje mimo amerykańskich ceł

Chińska nadwyżka w dwustronnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi osiągnęła w sierpniu 2018 roku rekordowe 31 mld dolarów – wynika z danych chińskiego urzędu celnego. Amerykańska administracja rozważa rozszerzenie listy chińskich towarów objętych cłem. Jeżeli plany dojdą do skutku, Chiny gotowe są na działania odwetowe.
Stany Zjednoczone poważnie zaczynają rozważać także możliwość wprowadzenia ceł na towary sprowadzane z Japonii.

Przecena technologicznych gigantów

Słaby tydzień dla akcji Twittera i Facebooka z powodu możliwości wprowadzenia ograniczeń prawnych w USA. Z tego powodu akcje Twittera spadły o 13,4% a Facebooka o 7,2%.
Dodatkowo, rynek obiegła informacja o szybko malejącej liczbie użytkowników obu serwisów społecznościowych.

Mocny spadek nadwyżki w bilansie handlowym Niemiec

W lipcu w stosunku do czerwca odnotowano spadek eksportu o 0,9% przy wzroście importu o 2,8%. Spowodowało to obniżenie salda bilansu handlowego do 15,8 mld euro co jest najsłabszym wynikiem w wymianie handlowej Niemiec od pierwszej połowy 2014 roku. W czerwcu wymiana handlowa wyniosła 19,3 mld euro.

PMI przemysłowe słabsze w sierpniu


Dla Polski wskaźnik wyniósł 51,4 pkt i był znacznie słabszy od oczekiwań wynoszących 53,0 pkt. To wynik najsłabszy od lipca 2016 roku.
Wyniki sierpniowe były słabszej od lipcowych także w strefie euro (spadek z 55,1, do 54,6), Niemczech (spadek z 56,9 do 55,9) i Stanach Zjednoczonych (spadek z 55,3 do 54,7). Co ciekawe wskaźnik ISM dla amerykańskiego przemysłu odnotował historyczny rekord osiągając 61,3 punktów względem zakładanej prognozy 57,7.

Pełna analiza rynku do pobrania

  • Analiza rynku 7 września 2018